Bağışıklık ve Beslenme

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK VE KORUMAK
Bağışıklık sistemi vücudumuzun savunma sistemidir. Biz fark etmesek de bağışıklık sistemimiz durmadan çalışır. Ancak bazı durumlarda bizim desteğimize ihtiyaç duyabilir.
Güçlü bir bağışıklık sisteminin temellerinden biri yeterli ve dengeli beslenmektir. Yeterli ve dengeli beslenme dışında düzenli egzersiz programı, yaş, psikolojik durum, stresli yaşam, bitkisel takviyeler vb. faktörler bağışıklık sistemini etkilemektedir.
Bağışıklık sistemine destek olarak başlıca öneriler;
C vitamini ve E vitamini vücudumuzun enfeksiyonlarla savaşmasına destek olan güçlü bir antioksidandır. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi kış meyvelerine ve ıspanak, dolmalık biber, brüksel lahanası gibi sebzelere diyetinizde yer verebilirsiniz.
Badem, yer fıstığı, ay çekirdeği ve fındık da E vitamininden zengin yağlı tohumlardır. Aynı şekilde diyetinizde yer verebilirsiniz.
Probiyotik desteği önemlidir. Doğal olarak fermente edilmiş süt ve süt ürünlerinden veya diğer fermente yiyecek içeceklerden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda suplemen olarak toz veya tablet halinde dışarıdan probiyotik alımı da mümkündür. Yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi fermente ürünler, diyetinize rahatlıkla ekleyebileceğiniz doğal probiyotiklerdir.
Günlük 2 fincan Ihlamur, ada çayı, hibiskus, yeşil çay alımı da bağışıklık sistemine destek olacaktır.
Zencefil, zerdeçal gibi baharat kullanımını arttırabilirsiniz. Haftada en az 2 öğün balık tüketebilirsiniz.
Karbonhidrat kaynağı olarak beta glukandan zengin olan yulaf ve tahıllı ekmeğe de beslenmenize yer verebilirsiniz.

Leave a comment